Dlouholetý moderátor Radia 1, Tomáš Vydra, se stal kmotrem debutového alba „Bad Season?“. To slavnostně polil šampaňským přímo na podiu Vinohradského pivovaru 29. 11. 2019 večer. U té příležitosti jsme mu položili 3 otázky:

1) 27 let vysíláš každou sobotu pořad Staré poledne na Radiu 1, většinou zacházíš až směrem k 60. a 70. letům, dostaly v Tvém pořadu nějaký prostor i skupiny spojené s rockovým podžánrem „grunge“?

No hlavní náplní je muzika, co lidi buď neznají, nebo na ni zapomněli, díky komunistům je takové muziky hodně, proto se držím 60./70. let a starší převážně psychedelie, blues, rock……pokud ovsem vysílám mimo svoje hodiny, vždy pouštím devadesátky a moderní elektrické blues….

2) Když bys mel ze svého extrémně širokého rejstříku hudebních inspirací vybrat 2 nebo 3 opravdu srdcové kapely, které si opakovaně i mimo svůj porad pouštíš, které by to byly?

To je hrozně těžká otázka, hlavně proto, že mám ve sbírce cca 10 000 vinylů a CD, takže chápej, že nedokážu odpovědět…. ale asi Lynyrd Skynyrd, Stevie Ray Vaughan, Leon Russel, Albert Collins a další a další…… vloni se nám narodila štěňata, celkem 9 kusů a jména…….. …….Jimi, Janis, Mahalia, Stevie, Koko, Roy, Rory, Albert, Etta……..i s tím jsem měl problém, jak je pojmenovat, abych na nikoho nezapomněl…..

3) K čemu bys styl debutového alba SURROUND přirovnal?

Vy mě připomínáte moje oblíbené ….. Mother Love Bone…. a to je velká čest…..

Člověkem, který má hlavní zásluhu na výsledné zvukové podobě alba naší kapely, je producent Boris Carloff.

Na albu „Bad Season?“ si vedle produkce, mixu a masteringu odskočil i do role druhého či třetího kytaristy. V této pro něj nezvyklé úloze nás na několik minut poctil i na pódiu při pátečním křtu alba (29. 11. 2019) ve Vinohradském pivovaru, když si s námi zahrál (na fotce první zprava) jeho oblíbenou písničku Things I Have Seen. Jeho vkus ocenili i návštěvníci koncertu, kteří si ji vytleskali na závěr ještě jednou :-).

Poprosili jsme ho, aby nám odpověděl na následující 3 otázky:

1) Mnoho lidí Tě zná jako producenta alb skupiny Kryštof, Davida Kollera či úspěšných soutěžících v mezinárodní soutěži Eurovize. Vedle toho jsi byl vícekrát oceněn jako sólový zpěvák, pravidelně koncertuješ v zahraničí. Jak jsi to ale doposud měl s elektrickou kytarou?

Začínal jsem úplně nejdříve jako houslista. Proto umím tak nějak chytnout skoro každý strunný nástroj. S tímhle nástrojem jsem prokřižoval velkou část Evropy.

Navíc práce na tomhle albu byla v něčem návratem do mých začátků v roli frontmana tvrdších kapel. Šlo o jednu grungeovou a jednu cross-overovou kapelu v 90. letech, kde jsem zpíval. Mí spoluhráči si libovali ve tvrdých kytarových riffech. Ta cross-overová kapela se jmenovala Bubble Gun a byla o něco slavnější. Hráli jsme dokonce na jednom festivalu v roce 1998, kde vystupovala i zpěvačka Björk. Produkoval nás Ivan Král a pozval nás do svého televizního pořadu Na Kloboučku třeba Michal Pavlíček.

2) Jaké kytarové efekty jsi na albu „Bad Season?“ používal?

Nejvíce jsem používal věci od Tonyho Salvy známé pod značkami KHDK Electronics a Salvation Mods. Jednalo se zejména o Tone Wheel, fuzz a distortion.

3) K čemu bys styl debutového alba SURROUND přirovnal?

Pocitově bych to zařadil přesně mezi Alice in Chains a Soundgarden.

Klip k titulní písni „Bad Season?“.  Přihlášení se k hudebním kořenům a pokus o reflexi poválečné alternativní americké kultury druhé poloviny 20. století – od beat generation po nástup grunge.

Singl se ve 46-48 týdnu roku 2019 dostal postupně na druhé, třetí a po třech týdnech od nasazení až na první místo hitparády Česká desítka na radiu Rockzone.

Úryvek z textu první sloky a prvního refrénu:

On the road to Coney Island Riprap on my mind

Ray Ferling and Japhy Ryder found out how to write

blues rock & roll grunge and breathing that‘s my poetry

nature freedom lines from I Ching roots in Earth and beats

I’m not above aware of fallen trees trying grow too high pursuing their dreams

I’m not above learning tame the small patience modesty deep trust harmony

Read more